palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

Uroczystości z okazji wyzwolenia

Obchody wyzwolenia w Ebensse i Mauthausen

11 – 12 maja 2013

 

11 – 13 maja 2013 r. na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Mauthausen, jak też w podobozach w Gusen, Ebensee oraz Melku miały miejsce uroczystości rocznicowe Główne uroczystości miały miejsce na terenie miejsca pamięci w Mauthausen. Uczestniczyli w nich przedstawiciele kilkudziesięciu krajów reprezentowani przez szefów placówek dyplomatycznych, przedstawicieli rządów, organizacji kombatanckich, byłych więźniów oraz młodzież. Polska reprezentowana była przez Panią Bożenę Żelazowską, Zastępcę Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Pana Romualda Szokę – Chargé d’Affaires Ambasady RP w Wiedniu.

 Polska grupa była najliczniejsza ze wszystkich grup narodowościowych uczestniczących w uroczystości złożenia wieńców pod „Memoriałem” – głównym pomnikiem upamiętniającym martyrologię więźniów obozu KL Mauthausen. Uroczystość pod polskim pomnikiem narodowym pamięci ofiar Mauthausen/Gusen obejmowały uroczystą mszę, okolicznościowe przemówienia oraz złożenie wieńców. Wieńce pod polskim pomnikiem złożyli też przedstawiciele Ambasad Słowacji, Czech, Bułgarii, Białorusi, Włoch, Ukrainy, Izraela, Rosji, Albanii, Serbii i Węgier.

We wszystkich uroczystościach rocznicowych (Ebensee, Gusen, Melk, Mauthausen) uczestniczyła grupa więźniów z Polski reprezentujących krajowe Kluby więźniów Mauthausen/Gusen.  Licznie obecna była młodzież z Polski oraz zamieszkała w Wiedniu i okolicach Linzu. Z Kraju przyjechała 100-osobowa grupa harcerzy, uczniowie gimnazjów z Warszawy oraz Zawiercia. Łącznie w uroczystościach uczestniczyło ok. 600 osób; przyjezdnych z Polski i Polonii austriackiej.

W dniu 13 maja odbyło się w Ambasadzie RP w Wiedniu spotkanie  Pana Romualda Szoki – Chargé d’Affaires Ambasady RP w Wiedniu z przybyłymi na uroczystości z Polski byłymi więźniami obozów koncentracyjnych, członkami ich rodzin oraz młodzieżą szkolną.

żródło-Ambasada PR w Wiedniu

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.