WPwGA

75-Rocznica wyzwolenia obozu w Mauthausen

w niedzielę 10 maja 2020 roku o godz.9:30

przed pomnikiem w Mauthausen

Erinnerungstrasse 1, 4310 Mauthausen

PROGRAM UROCZYSTOŚCI 75 ROCZNICY WYZWOLENIA OBOZÓW SYSTEMU MAUTHAUSEN W DNIACH 9 – 10 MAJA 2020

9. maja

Godz. 10.00 –    złożenie wieńców pod pomnikami upamiętniającymi polskie ofiary KL Ebensee -– uczestniczy delegacja byłych więźniów KL Mauthausen-Gusen, przedstawiciele władz krajowych i Konsulatu, młodzież, harcerze, asysta wojskowa.

Godz. 10.30 –    uroczystość na cmentarzu w Ebensee, uczestnicy jak wyżej (bez asysty wojskowej).

Godz. 15.00 –    uroczystość pod polskim pomnikiem przy sztolniach Bergkristal (złożenie wieńców – uczestniczy delegacja byłych więźniów KL Mauthausen-Gusen, przedstawiciele władz krajowych i Konsulatu, młodzież, harcerze, asysta wojskowa.

Godz. 17.00 –    uroczystości rocznicowe przy memoriale KL Gusen – uczestnicy jak wyżej.

10. maja

Godz.  9:30 –    msza święta pod polskim pomnikiem w Mauthausen.

Godz. 11.00 –    centralne uroczystości rocznicowe przy Memoriale w KL Mauthausen -– uczestniczy delegacja byłych więźniów Mauthausen-Gusen, przedstawiciele władz krajowych i Ambasady, młodzież, harcerze, asysta wojskowa.

W maju 2020 mija 75 rocznica wyzwolenia hitlerowskiego obozu w Mauthausen.

W latach 1938 – 1945 w Mauthausen w Górnej Austrii, funkcjonował hitlerowski obóz o szczególnie ciężkich warunkach. Więźniowie pracowali w kamieniołomach oraz przy budowie zakładów zbrojeniowych w Gusen. Mordercza praca powodowała masowe wyniszczenie więźniów. Obóz uważany jest za miejsce zagłady więźniów chorych i inwalidów (słynna akcja 14f13) oraz miejsce zbrodniczych eksperymentów medycznych. Obóz posiadał około 56 podobozów, z czego największy założony w 1940 roku znajdował się w Gusen. Większość więźniów tego podobozu stanowili Polacy. Według statystyk przez obóz przeszło około 335 tysięcy więźniów różnej narodowości, z czego 123 tysięcy zginęło. Komendantami obozu byli A. Sauer i F. Ziereis.

Naszą obecnością powinniśmy przypomnieć o tragedii ludzi, którzy zginęli i cierpieli w tym miejscu. Powinniśmy pamiętać! Pamięć jest potrzebna, aby śmierć i męczeństwo więźniów były ostrzeżeniem przed wojną, przed rasizmem, brakiem poszanowania drugiego człowieka oraz zbrodniczą ideologią.

Powinniśmy pamiętać, że ludzie ginęli w obozach wskutek tortur, głodu i egzekucji.

Zabijano ich zastrzykami fenolu lub benzyny, uśmiercano cyklonem B w komorach gazowych. Zwłoki ofiar palono w krematoriach, na stosach lub zakopywano w dołach z wapnem.

To wszystko działo się w XX wieku, w okresie wspaniałego rozwoju ludzkiej cywilizacji. Jesteśmy więc zobowiązani do pamięci i zarazem refleksji nad tym co było, aby już nigdy więcej postęp, technika i wielkie osiągnięcia ludzkości nie obracały się przeciw ludziom.

.

Niestety, skomentowanie tego wpisu jest niemożliwe.

Impressum | copyright 2020 wpwga | adaption and design amplitude-austria | all rights reserved