palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

Wycieczka do Salzburga i Königssee

Wycieczka do Salzburga i Königssee

19 maja 2013

Zmieniona zaplanowana trasa.

Organizator wycieczki, Julian Gaborek ma dobrego nosa do pogody albo jakieś nadzwyczajne kontakty u tego u góry odpowiedzialnego za całe Universum.
Gdyby wycieczka odbyła się tak jak zaplanowano, czyli najpierw zwiedzanie Salzburga, nie byłoby tego efektu, który później nastąpił.  W ciągu kilkunastu godzin poczuliśmy wszystkie 4 pory roku, na górze, na której znajduje się Kehlsteinhaus było pogodnie i dość dobra widoczność,  rejs statkiem po Jeziorze Królewskim był częściowo deszczowy, ale miał swój urok… natomiast Salzburg przywitał nas pięknym słoneczkiem, dzięki temu mamy wiele świetnych fotek.  Moje uczestnictwo w wycieczce stanęło w pewnym momencie pod znakiem zapytania, powód:  brak samochodu, brak połączenia komunikacyjnego o tej porze z Wiednia (wyjazd z Linzu do Salzburga zaplanowany na godz.: 6:30)   Z kłopotu wybawili mnie państwo Drożdżowie, którzy zabrali mnie swoim autem do Linzu, za co jestem im bardzo wdzięczna.
SALZBURG – OBERSALZBERG – KÖNIGSSEE

Naszą wyprawę zaczęliśmy więc od Kehlsteinhaus.
Niedaleko Königssee znajduje się kolejna atrakcja rejonu Berchtesgaden – Kehlsteinhaus, czyli Orle Gniazdo

Orle gniazdo jest to położona w Alpach Bawarskich, a wybudowana w 1938 roku herbaciarnia, stanowiąca część kompleksu rezydencji Hitlera. Prowadzi do niej droga 6,5 kilometrowa (ciągnąca się serpentynami na górę) która powstała w rekordowym tempie trzynastu miesięcy. Droga jest bardzo wąska, bo mająca 4,5 metra szerokości, wykuta w zboczu góry.  Tylko w dwóch miejscach na trasie jest poszerzenie drogi umożliwiające wyminięcie się dwóch pojazdów.

Budynek powstał na zlecenie NSDAP i został podarowany Adolfowi Hitlerowi z okazji jego 50-tych urodzin. Obecnie znajduje się tam restauracja. Kehlsteinhaus znajduje się na wysokości 1820 m. Można go osiągnąć poprzez kursujące autobusy, jak również pieszo poprzez Kehlalm. Warto wspomnieć, że budowa drogi do tego obiektu przez Kehlstein stanowiła w tamtych czasach mistrzowski wyczyn techniczny. Przypłaciło to życiem 10 robotników……

Winda do Kehlsteinhaus, Aby wygodnie dotrzeć do Kehlsteinhaus, przez ostatnie 124 metry została wybudowana winda, którą dojeżdża się prosto do obiektu. Wnętrze windy dopasowane jest do wyglądu budynku. Zostało ono wyłożone polerowanym mosiądzem oraz wyposażone w weneckie lustra. W ściany windy wbudowano rozkładane skórzane siedzenia. Obecnie w dalszym ciągu turyści mają możliwość przejazdu windą z parkingu, aż do samej restauracji. W tym celu należy przejść przez tunel o wysokości trzech i długości 124 metrów – tak samo jak robili to dawniej odwiedzający Kehlsteinhaus.

Na górze przywitał nas piękny ptak Kos. Kos  zjada dżdżownice, ślimaki, owady, owoce, jagody,  ”nasz” kos jadł bułeczkę jednej z uczestniczek wycieczki.  Kosy są płochliwe, nie podchodzą raczej do człowieka blisko, „nasz” kos pięknie pozował do zdjęć  z odległości pół metra. Ptaki te raczej nie przebywają w wysokich  terenach, „nasz kos” czuł się świetnie na wysokości 1820 m. Może zauroczony tak jak my, cudownym widokiem, postanowił zamieszkać tam na stale.

Jezioro Königssee

Opasane skalistymi ścianami fiordów w środku Alpejskiego Parku Narodowego Berchtesgaden leży szmaragdowo-zielone jezioro Królewskie

Königssee  to najczystsze i najwyżej położone (603 m n.p.m.) jezioro Niemiec znajdujące się w sercu Parku Narodowego Berchtesgaden w Bawarii. To 190 metrów głębokie i ok. 8 km długie jezioro otoczone jest imponującymi górami, takimi jak Watzmann, który jest drugą co do wysokości górą w Bawarii. Königssee o wyglądzie fiordu to najbardziej fascynujące jezioro Niemiec. Königssee można odkryć na pokładzie elektrycznego statku, a nawet wybrać się po nim na spacer, gdyż Königssee zamarza w zimie, a na podstawie oznaczeń na lodzie można dojść do St. Bartholomä. Königssee będąc miejscem wielu atrakcji turystycznych, przyciąga ludzi z całego świata. W St. Bartholomä można zwiedzić miejski kościół oraz spróbować „Brotzeit“, który jest częścią typowej bawarskiej kuchni.

Najbardziej oczekiwanym momentem w trakcie rejsu po jeziorze jest dotarcie do Ściany Echa. Kiedyś w tym miejscu oddano strzał z karabinu a echo dało się usłyszeć aż siedem razy. Dzisiaj słynne echo z jeziora Królewskiego grane jest na trąbce przez obsługę statku. W czasie dobrej pogody można usłyszeć jego odbicie od 1-2 razy.

Salzburg to absolutna perełka wśród miast Austrii. Historyczna zabudowa zdominowana obiektami sakralnymi (niegdyś niezależne księstwo biskupie), malownicze położenie pomiędzy dwoma wzniesieniami (najlepsze tarasy widokowe na miasto) z rwącym nurtem Salzach dzielącej miasto na dwie części. Najsłynniejsza osobistość Salzburga to oczywiście Wolfgang Amadeusz Mozart, którego śladami spaceruje się pięknymi ulicami odwiedzając Opactwo St.Peter, twierdzę Hohensalzburg czy ogrody pięknego pałacu Mirabell…

Salzburg Land  to 7154 km2 powierzchni wypełnione atrakcjami. Wspaniały krajobraz, majestatyczne góry, krystalicznie czyste jeziora, malownicze miejscowości i niepowtarzalna stolica landu – Salzburg. Przez stulecia region ten był samodzielnym księstwem biskupim i dopiero w XIX wieku stał się integralną częścią Austrii. Tutaj słynne atrakcje krajobrazowe znajdują się niemal ocierają się o siebie: wodospady Krimml, wysokogórska droga Großglöckner, zamek Hohenwerfen, kopalnia soli Hallein, malowniczy Bad Gastein czy wreszcie sam Salzburg wpisany przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Miasto ze swym pałacem Mirabell, twierdzą Hohensalzburg, uliczką Getreidegasse i Pałacem Hellbrunn jest festiwalem dla zmysłów i pozostaje niezatartym wspomnieniem. To tutaj urodził się Wolfgang Amadeusz Mozart, w Arnsdorf w 1818 roku napisane zostały nuty kolędy „Cicha Noc” a w Salzburgu od 1920 roku odbywa się popularny festiwal Salzburger Festspiele. Bogatą ofertę kulturalną uzupełnia szeroka gama możliwości sportowych: piesze wycieczki, trasy rowerowe, trekking, rafting, kajakarstwo, wspinaczka, narty, kąpiele w jeziorach, relaks w termach…

Zwiedzanie Starego Miasta, wpisanego w 1997 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Spacer przez ogrody Mirabell, średniowieczną uliczkę Getreidegasse, Stary Rynek oraz rozległe place dzielnicy arcybiskupiej. Po drodze zobaczyliśmy m.in. miejsca związane z Mozartem – cmentarz św. Sebastiana z grobem rodziny Mozartów, Dom Urodzenia Mozarta oraz pomnik kompozytora, twierdzę Hohensalzburg, rezydencję arcybiskupią, katedrę, Opactwo Benedyktynów i najstarszy cmentarz Salzburga (św. Piotra).

Nasza wyprawa nie byłaby w pełni tak udana, gdyby nie Izabela Gartner, licencjonowana przewodniczka po Salzburgu i tłumaczka języka niemieckiego.   Dzięki pani Izabeli zbliżyliśmy się na wyciągnięcie reki do Mozarta, w jednej chwili mogliśmy odbyć fascynującą podróż w czasie.  Jej opowieści o Mozarcie, jego rodzinie, dzieciństwie…  o obywatelach Salzburga w tamtych czasach, walkach politycznych, intrygach… o miłości i nienawiści dawniej żyjących tam mieszczan, było prawie namacalne.  Pani Izabela ma bowiem niespotykany dar przekazywania historii, jej opowieści stają się w pewnym momencie bardzo realistyczne. Jeżeli chcecie zwiedzić Salzburg i jego okolice, polecam z czystym sumieniem panią Izabele Gartner. Zwiedzanie z przewodnikiem dodaje kolorytu i staje się bardziej interesujące.

Barbara Kalczynska

Więcej zdjęć:

http://www.youtube.com/watch?v=jhbeIM4Vzw8

http://www.youtube.com/watch?v=VIpSOL9lnUo

http://www.youtube.com/watch?v=QYd_HFf0wes

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.