WPwGA

Uroczystość 101-rocznicy Święta Narodowego – Koncert Kameralnego Chóru „ Sacrum” z Lublina

w piątek 8 listopada  2019 o godz. 18:00

WKO Oberösterreich

 Hesseplatz 3, 4020 Linz

W piątek 8 listopada z okazji 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę na  Koncert Kameralnego Chóru „ Sacrum” z Lublina.

.

Końcem 18 wieku podzielona na trzy części Polska znalazła się pod  panowaniem Rosji, Prus i Austrii. Dopiero klęska tych mocarstw  w I-szej wojnie światowej umożliwiła utworzenie polskiego kraju. 11 listopada 1918 roku  Józef Piłsudski, późniejszy przywódca

narodu przejął władzę  w okupowanej  przez  Niemców w Warszawie. Od tego czasu, dzień ten upamiętnia ponowne narodziny Rzeczypospolitej Polskiej i był uroczyście obchodzony.

Chociaż dzień  11-ty listopada ma wielkie symboliczne znaczenie dla Polski, to w czasach  rządów  komunistycznych nie pozwalano na jego świętowanie. Dopiero od roku 1989,  który był czasem wielkich przemian  w kraju  stał się ponownie oficjalnie obchodzonym świętem narodowym.

.

Kameralny Chór SACRUM powstał w 2007 roku. Wykonuje muzykę różnych tradycji oraz bierze udział w rozmaitych projektach. Jego główną ideą było propagowanie muzycznego dziedzictwa kulturowego Regionu Lubelszczyzny, przede wszystkim z myślą o muzyce sakralnej. Chór zaczynał działalność w Białej Podlaskiej, później, po krótkiej przerwie, polem działalności artystycznej stał się Lublin.

Chór bierze udział w projektach związanych z muzyką różnych tradycji ze szczególnym uwzględnieniem tradycji wschodu.

Sacrum stanowią głównie osoby z przygotowaniem oraz wykształceniem muzycznym, w dużej mierze absolwenci oraz studenci takich kierunków jak: Muzykologia, Edukacja Artystyczna, Szkoły Muzyczne.

Chór występował w Polsce i zagranicą (Bałkany, Słowacja, Macedonia), reprezentował Miasto Lublin na obchodach Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu, był gościem różnych festiwali oraz przeglądów m.in.: Krakowskich Spotkań z Muzyką Cerkiewną, występował na Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich gdzie w 2009 roku otrzymał nagrodę Grand Prix, Festiwalu III Kultur we Włodawie, Dniach Muzyki Sakralnej „Jednemu Panu śpiewajmy”, Ogólnopolskiej Nocy Muzeów, koncertował dla Redakcji Panoramy Lubelskiej oraz różnych ośrodków zajmujących się kulturą na terenie Województwa Lubelskiego: w tym wielokrotnie uświetniał koncertem Ogólnopolski Konkurs Pisania Ikon organizowany przez Zakład Karny przy współpracy z Miejską Publiczną Biblioteką we Włodawie, kilkukrotnie występował również na Koncercie Chorałów Gregoriańskich oraz tworzył muzyczną oprawę Wielkopiątkowego Nabożeństwa w Kościele Ewangelicko – Augsburskim transmitowanego na antenie TVP 2. Ponadto wystąpił z autorskim koncertem Muzyki Sakralnej a także na koncercie Muzyki Sakralnej z prezentacją kozacką w ramach Dni Kultury Rosyjskiej. Dodatkowo uświetniał ważne lubelskie wydarzenia takie jak: oprawa muzyczna Mszy Świętej w Archikatedrze Lubelskiej, celebrowanej przez Bp Mieczysława Cisło oraz Akt Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin. Koncertował m.in. w takich miastach jak: Kraków, Warszawa, Wrocław, Nowy Sącz, Piotrków Trybunalski, Lublin, Biała Podlaska, Radom, Tomaszów Lubelski, Międzyrzec Podlaski.

Działalność Chóru spotkała się z zainteresowaniem mediów: w tym TVP2, TV POLSAT (w programie The Brain Genialny Umysł), Telewizja Lublin. O Chórze powstały artykuły prasowe: m.in. w „Panoramie Lubelskiej” czy też „Słowie Podlasia” , “Niedziela. Tygodnik Katolicki”, „Przeglądzie Prawosławnym” oraz wielu innych. Na temat Chóru powstaje również publikacja w II tomie książki „Sławatycze – moje miejsce nad Bugiem”.

Program:

.

.

Z okazji tych  uroczystości wystąpi także nasz Zespół Dziecięcy „Oberek”.

Wstęp wolny

Relację z imprezy przeprowadzi Telewizja Polska w Europie Zachodniej PePe TV i TV Polonia.

Po koncercie zapraszamy Państwa na bankiet przygotowany przez polską restaurację w Linzu „Gościnna Chata”.

Niestety, skomentowanie tego wpisu jest niemożliwe.

Impressum | copyright 2019 wpwga | adaption and design amplitude-austria | all rights reserved