palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

Uroczystości z okazji wyzwolenia

Rocznica wyzwolenia

11 maja 2014

Rocznica wyzwolenia Mauthausen-Gusen

 W dniach 10-11 maja 2014 r. odbyły się międzynarodowe uroczystości związane z 69. rocznicą wyzwolenia byłych obozów koncentracyjnych w Gusen, Ebensee oraz Mauthausen.
 
 Główne uroczystości miały miejsce na terenie KL Mauthausen. W tym roku polska grupa była najliczniejsza ze wszystkich kilkudziesięciu grup narodowościowych, które złożyły wieńce pod „Memoriałem” – głównym pomnikiem upamiętniającym więźniów obozu koncentracyjnego. Wcześniej, pod narodowym pomnikiem ku czci Polaków zamordowanych w KL Mauthausen, odbyła się uroczystość z udziałem byłych więźniów, Polonii, harcerzy, uczniów. W swym wystąpieniu Ambasador Artur Lorkowski podkreślił: – Nasza obecność w Mauthausen, Gusen, Bergkristall, Ebensee, Hartheim, Spital am Pyhrn oraz wielu innych miejscach na terenie Austrii świadczy o tym, że przeciwstawiamy się „zapomnieniu, co rośnie,  nim jeszcze płomień przygasnął”.

W uroczystościach w Gusen uczestniczyła młodzież szkolna z Polski, Włoch, Francji, Hiszpanii oraz Austrii, łącznie ok. 600 osób. Prof. Stanisław Leszczyński, który był więźniem Gusen oraz Mauthausen, swym wystąpieniem przypomniał, że KL Gusen I, II oraz III były obozami, w których miała być niszczona polska inteligencja aresztowana w ramach akcji, które początkowo objęły Pomorze, a następnie inne regiony Polski. – Wielu powstańców z Warszawy zakończyło swoją drogę w Gusen. Będziemy o nich pamiętali w 70 rocznice wybuchu Powstania – powiedział Ambasador Artur Lorkowski.

Przedstawiciele Ambasady byli więźniowie oraz rodziny pomordowanych złożyli również wieńce na cmentarzu w Ebensee, gdzie pochowane są ofiary obozu w tej miejscowości, przy wejściu do kompleksu sztolni Bergkristall w miejscowości St.Georgen, w miejscu placu apelowego obozu Gusen I oraz pod krematorium obozu w Melk. Uroczystości zakończyło spotkanie w Ambasadzie RP w Wiedniu.

We wszystkich uroczystościach rocznicowych uczestniczyli byli więźniowie, przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Auschwitz. Obecna była młodzież z Polski oraz Polonia zamieszkała w Wiedniu i okolicach Linzu. Przyjechała 100-osobowa grupa harcerzy. Łącznie polska grupa liczyła ok. 400 osób. Byli również żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Uroczystości zostały przygotowane przez władze kraju związkowego Górna Austria, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, we współpracy z międzynarodowymi komitetami poszczególnych miejsc pamięci.

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.