WPwGA

VI Zlot Polonijny w Górnej Austrii

DSC_0065

VI Zlot Polonijny w Górnej Austrii

14 czerwca 2014

W sobotę 14 czerwca miało miejsce coroczne uroczyste spotkanie polonijne organizowane przez Wspólnotę Polaków w Górnej Austrii . “VI Zlot I Igrzyska Polonijne w Górnej Austrii” zorganizowne zostały w celu upamiętnienia 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Miłym podarunkiem natury była pogoda, która tego dnia okazała się łaskawa zarówno dla organizatorów, jak przybyłych gości. W ciepłych promieniach słońca i przyjemnych powiewach wiatru  w ośrodku sportowym “ASKO Steg” w Linzu,  już w pierwszej części dnia uczestnicy (w tym rownież dzieci) mogli brać udział w zawodach sportowych i Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Górnej Austrii.  10 drużyn piłkarskich (w tym połonijne z sąsiadujących krajów) rywalizowało między sobą o zwycięstwo. Wiadomo, że gdzie jest sport – tam są i emocje.  A tych tego dnia na płycie boiska nie brakowało, bo celem grającyh zespołów było zdobycie Pucharu Górnej Austrii.

W miarę upływu czasu sportowa atmosfera imprezy zaczęła zmieniać się i popołudniowa jej część  rozpoczęła się oficjalnym otwarciem Zlotu i powitaniem gości przez prezesa WPwGA Juliana Gaborka:  posłankę do Sejmu GA pani Gertraud Jahn, radną miasta Linz panią Maria Mayr, radnego miasta Linz Franz Leindenmuhler, Kierownika Działu Integracji w GA pani Renate Muller, Prezydenta Związków Zawodowych GA Johann Kalliauer, prezes aASKO Steg Linz Walter Hartl, Konsul Ambasady Polskiej w Wiedniu Pan Kazimierza Fordona, którzy wygłosili krótkie przemówienia powitalne.

Bardzo wzruszającym akcentem było odegranie hymnu polskiego oraz austriackiego.

Następnie odbyła się bardzo uroczysta dekoracja zwycięzców VI Turnieju Piłkarskiego o Puchar Górnej Austrii, w którym zwyciężyła Polonia FC Wiedeń.

Kolejny punkt zlotu to bogata oferta artystyczna, uświetniona występami zespołów: Zespół Pieśni i Tańca Altenberg z Austrii oraz Kapeli „Mała Ziemia Suska“ z Polski. Bardzo miłym akcentem było wystąpienie Zespołu Dziecięcego „Oberek“  pod kierownictwem Pań: Mag.Jolanty Dębickiej i Mag. Zofii Petryka działającego przy Wspólnocie.

Podczas imprezy panowała wspaniała atmosfera umożliwiająca wspólną zabawę zarówno dorosłym jak  i dzieciom; najmłodsi uczestnicy spotkania mieli do dyspozycji gry i zabawy sportowe, ogromną atrakcją okazała się 5-cio metrowa nadmuchiwana zjeżdżalnia oraz możliwość zrobienia wesołego makijażu.

Dużo dobrej zabawy dostarczył konkurs na Miss Polonii Lata 2014, w którym wzięło udział 8-ro dziewcząt w różnym wieku a zgromadzona publiczność ten zaszczytny tytuł przyznała Barbarze Wróblewskiej-Głowackiej. Główną nagrodą jest 5-dniowy pobyt z osobą towarzyszącą w hotelu “Orzeł Biały” w Szczyrku ufundowany przez dyrektora Wojciecha Kufla.

Typowo polską biesiadną atmosferę dopełniała możliwość skorzystania z grilowanych przysmaków i napojów chłodzących z lokalnego bufetu. Rozbrzmiewające popularne taneczne utwory w wykonaniu Pana Krzysztofa Czuby zapraszały uczestników do tańców na zielonej trawie. Podczas imprezy ciągle coś się działo, albo na scenie albo przed sceną – nie było mowy o nudzie. Był to dzień pełen miłych wrażeń dla mnie i dobrej zabawy moich dzieci.

Red. Kinga Jedynasty

DSC_0663DSC_0122

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

Niestety, skomentowanie tego wpisu jest niemożliwe.

Impressum | copyright 2021 wpwga | adaption and design amplitude-austria | all rights reserved